Αγωγή Υγείας

"Στηρίζομαι στα Πόδια μου" σχ. έτος 2007-2008

Η σημαντικότερη ίσως καινοτομία του προγράμματος βασίζεται στο γεγονός ότι οι μαθητές συμμετέχουν σε μία ομάδα όπου ο εκπαιδευτικός αποτελεί ομότιμο μέλος και καλούνται να καταθέσουν τους φόβους και τις ανησυχίες τους χωρίς τον κίνδυνο να σχολιαστούν αρνητικά, ενώ παράλληλα έρχονται για πρώτη φορά σε επαφή με σύγχρονες μεθόδους ενεργητικής μάθησης. Μέσα από όλη αυτή τη διαδικασία επιχειρείται η ανάπτυξη της προσωπικότητας τους, της αυτοεκτίμησης, των διαπροσωπικών σχέσεων, καλούνται οι ίδιοι να αναλάβουν την πρόασπιση της υγείας τους και γενικότερα να «στηριχτούν στα πόδια τους». Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2007-2008 και σε συνεργασία με το συστεγαζόμενο 2ο ΕΠΑ.Λ. Νέας Ιωνίας, η Σχ. Βιβλιοθήκη συμμετείχε σε πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με τίτλο "Στηρίζομαι στα Πόδια μου".

Υπεύθυνη του προγράμματος ήταν η καθηγήτρια φυσικής αγωγής του 2ου ΕΠΑ.Λ. Χαρούλα Αλεξάκη με συνεργάτη τον υπεύθυνο της βιβλιοθήκης Κώστα Αμυγδαλίτση. Οι μαθητές που πήραν μέρος στο συγκεκριμένο πρόγραμμα, ολοκλήρωσαν ουσιαστικά έναν κύκλο εργασιών γύρω από το υλικό του "Στηρίζομαι στα Πόδια μου" που διήρκησε συνολικά τρία χρόνια. Στην ομάδα συμμετείχαν οι: Ιουλιέτα Γκιώκα, Θωμαή Νικολάου, Χαρά Κυριάκου, Δημήτρης Αρχοντάς, Δημήτρης Κακαλιάγκος.