Συγγραφείς και Εικονογράφοι στα Σχολεία

Πέτρος Τατσόπουλος σχ. έτος 2007-2008

Σκοπός του προγράμματος είναι να μυήσει τους μαθητές στον άγνωστο και πολυσήμαντο κόσμο του βιβλίου, να τους εμπνεύσει την αγάπη για τη λογοτεχνία και να τους δείξει έναν πρόσφορο τρόπο αξιοποίησης του ελεύθερου χρόνου. Η παρουσία του συγγραφέα για την επίτευξη του στόχου είναι καθοριστική. Αφενός γίνεται ο δίαυλος ανάμεσα στο δημιούργημα του - το βιβλίο - και τον αναγνώστη, αφετέρου παρέχει την ευκαιρία στο κοινό να μοιραστεί τις εμπειρίες του και να του αποκαλύψει τα μυστικά της τέχνης του. Το 2ο Γ.Λ Νέας Ιωνίας και η Σχολική Βιβλιοθήκη για τη σχολική χρονιά 2007-2008 φιλοξένησαν τον συγγραφέα Πέτρο Τατσόπουλο.

Στην εκπόνηση του προγράμματος συμμετείχαν οι μαθητές Κωνσταντίνος Παπαθεολόγου, Μαρίνα Παπαδοπούλου, Ιωάννα Τουτουνοπούλου, Κλεοπάτρα Παπαευαγγέλου, Ευθυμία Περιστέρη, Μαρία Πολυμεροπούλου, Μαρία Σαββίδου, Νάντια Σαρακατσιάνου, Άννα Σιαφάκα, Βάσω Σκαφΐδα, Κλαούντια Σούλα, Βίλμα Σπαχίου, Μαρία Τασούλα, Ελπίδα Χρόνη, Ευμορφία Ψαρρά των τμημάτων Α4 και Α5, ενώ το συντονισμό του προγράμματος είχαν οι εκπαιδευτικοί Καλλιόπη Τέρπου, φιλόλογος και Κώστας Αμυγδαλίτσης, ηλεκτρονικός, υπεύθυνος της σχολικής βιβλιοθήκης. Πολύτιμοι αρωγοί οι καθηγητές και η διεύθυνση του Λυκείου.