Περιβαλλοντική Εκπαίδευση

"Κάθε χωριό και γεύση" σχ. έτος 2007-2008 δείτε σχετικό βίντεο

Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2007-2008 και σε συνεργασία με το συστεγαζόμενο 2ο ΕΠΑ.Λ. Νέας Ιωνίας, η Σχ. Βιβλιοθήκη συμμετείχε σε πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με θέμα "Κάθε χωριό και γεύση". Υπεύθυνη του προγράμματος ήταν η καθηγήτρια φυσικής αγωγής του 2ου ΕΠΑ.Λ. Χαρούλα Αλεξάκη με συνεργάτη τον υπεύθυνο της βιβλιοθήκης Κώστα Αμυγδαλίτση. Κατά τη διάρκεια του προγράμματος οι μαθητές ασχολήθηκαν με την καταγραφή παραδοσιακών συνταγών της περιοχής της Μαγνησίας αναζητώντας παράλληλα την πολιτιστική κληρονομιά κάθε συνταγής.
Μεταξύ των δραστηριοτήτων, αξίζει να σημειωθεί η βιντεοσκόπηση της παρασκευής του παραδοσιακού φαγητού "μπαχουρίτσα" που μαγείρεψε αποκλειστικά για τους μαθητές της ομάδας η κ. Μαρία Λουλούδα από το Ριζόμυλο Μαγνησίας. Στην ομάδα συμμετείχαν οι: Γ. Βέτσικας, Σ. Αρχοντής, Ν. Κάλμπαρης, Μ. Μπαρμπούτας, Κ. Οικονόμου, Φ. Μαλισσόβας, Κ. Παπαϊωσήφ, και Π. Παπαστεργίου.
αναζήτηση πληροφοριών στο internet